Aké novinky nás čakajú na cestách v roku 2014

miniVodiči i chodci, od 1. januára 2014 pre vás platia na cestách novinky. Dôvodom je novela zákona o cestnej premávke. Dotýka sa aj škodových udalostí pri nehodách, miernejších pokút za porušenie dopravných predpisov i zjednodušenia byrokracie pri vybavovaní rôznych dokladov.

Reflexné prvky v obci

Rozšírila sa povinnosť chodcom idúcim po krajnici alebo po okraji vozovky. Tí musia mať za zníženej viditeľnosti reflexné prvky, alebo reflexný bezpečnostný odev nielen mimo obce, ale aj v nej. Reflexné prvky si musia zaobstarať najmä obyvatelia malých dedín, kde nie sú chodníky. Ak ich nebudete mať, môžete dostať pokutu 50 eur.

Lekári s novými povinnosťami

Potvrdenia o zdravotnej a psychickej spôsobilosti po novom posielajú na dopravné inšpektoráty priamo lekári a psychológovia. Má to sprehľadniť evidenciu potvrdení od lekárov a psychológov. Dôvod? Po slovenských cestách jazdili v minulosti aj vodiči s falošnými osvedčeniami o zdravotnej či psychickej spôsobilosti viesť vozidlo.

Vinník škodovej udalosti s novými povinnosťami

Novela rozšírila povinnosti účastníka škodovej udalosti. Po novom musí účastník nájsť poškodeného a spolu s ním vypísať a podpísať formulár Správa o nehode. Pokiaľ sa mu to nepodarí, musí privolať políciu, čím sa zo škodovej udalosti stáva dopravná nehoda. Od januára posielajú poisťovne do evidencie aj aktualizované informácie o poistných udalostiach. Polícia tak nebude evidovať len dopravné nehody, ale aj škodové a iné poistné udalosti.

Miernejšie tresty pri nehodách

Po novom polícia zadrží vodičák iba vtedy, ak pri dopravných nehodách došlo k zraneniu alebo úmrtiu. Ak sa pritom nikto nezraní a ani nezomrie, neprídete ako vodič o vodičské oprávnenie. Zmiernia sa tak následky pre vodičov, počas 5 rokov spôsobili dopravnú nehodu.

Evidenčné číslo na prianie

Ako majiteľ auta si môžte vybrať akékoľvek číslo na EČV za 165,50 eur za každú tabuľku, ak ho bude mať polícia v tej chvíli na sklade.

Elektronické prihlasovanie áut

Už čoskoro nebudete musieť čakať v radoch na dopravnom inšpektoráte, ak chcete prihlásiť či odhlásiť auto, alebo vaše vozidlo zmeilo majiteľa. V prvom polroku 2014 by sa to malo zmeniť. Samozrejme, ak disponujete zaručeným elektronickým podpisom. V prípade ostatných úkonov (zmena farby vozidla, strata, odcudzenie alebo výmena osvedčenia prípadne evidenčného čísla a podobne) sa elektronický podpis vyžadovať nebude, podmienkou však je vydané elektronické osvedčenie (teda osvedčenie vydané po 31. máji 2010).

Ľahšie odhlásenie z evidencie vozidiel

Bude stačiť, ak ako držiteľ auta zaplatíte do Recyklačného fondu poplatok (50, 100 alebo 150 eur – podľa počtu rokov od prvej evidencie) a na základe potvrdenia obvodného úradu životného prostredia odhlásite vozidlo na dopravnom inšpektoráte. Ani pri odovzdaní auta na likvidáciu netreba ísť na dopravný inšpektorát, stačí, ak spracovateľskej firme odovzdáte doklady aj s evidenčnými číslami. Tá následne znehodnotí a doklady zašle priamo na dopravný inšpektorát.

Vodičák vydajú aj inému

Žiadate o nové vodičské oprávnenie, ale nemáte čas si ho vyzdvihnúť? Ori podaní žiadosti o vydanie vodičského preukazu stačí, ak splnomocníte na vykonanie úkonu inú osobu, uvedie to o žiadosti a podpíšete to na polícii. Bez akéhokoľvek splnomocnenia.

Preskúšanie vodičov po novom

Preskúšanie či doškolovací kurz už môžu byť aj čiastočné. Ak vám bolo nariadené preškolenie, polícia môže rozhodnúť, ktorých skupín sa bude týkať. Nebudete musieť absolvovať preškolenie alebo školenie zo všetkých.

Zdroj: oPoisteni.sk

autor: Jozef Belko | 5.2.2014, 00:02 hod.