Poistka na auto: havarijné poistenie

dievca a klucAk hovoríme o poistení motorových vozidiel, máme na mysli najmä povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie. Okrem toho existuje ešte špeciálne poistenie finančnej straty, tzv. GAP poistenie.

Prečo je dobré mať uzatvorenú poistku na auto?

Poistka na auto – ak hovoríme o havarijnom poistení – sa vzťahuje na škody spôsobené na poistenom vozidle. Opačný prípad predstavuje PZP, ktoré sa vzťahuje na škody spôsobené vozidlom niekomu inému. Aktuálne sú v ponuke rôzne čiastkové havarijné poistenia za nižšie ceny, ale ideálne je mať plnohodnotné „KASKO“ poistenie (havarijné poistenie), ktoré zahŕňa škody vzniknuté pri havárii, škody spôsobené živlom, vandalmi ako aj krádež, resp. odcudzenie vozidla. Havarijné poistenie kryje škody na vozidle, ktorým prevažne nemôžeme zabrániť, a preto by mal klient dobre zvážiť, aké riziká si nechá poistiť.

Poistné krytie, limity, poistné podmienky

Pred uzatvorením zmluvy by sa mal klient vždy informovať, či riziká, ktoré si chce nechať poistiť, má v poistnom krytí skutočne zahrnuté. Klient by si mal pozorne prezrieť všeobecné poistné podmienky a podmienky uvedené v zmluve alebo využiť služby poistného poradcu (napr. kalkulačku havarijného poistenia). Vždy sa treba dobre informovať o poistnom plnení, výlukách z poistného plnenia a o povinnostiach poisteného, aby nenastalo prekvapenie v prípade vzniku poistnej udalosti.

Súčasťou každého havarijného poistenia bývajú aj asistenčné služby, ktoré sú vodičom k dispozícii pri akejkoľvek nepríjemnej komplikácii na cestách. Ich rozsah sa dá ľubovoľne upraviť pri uzatváraní poistenia.

Cena poistky sa dá získať online

V prípade záujmu o bezplatný výpočet ceny havarijného poistenia pre vaše motorové vozidlo, vyplňte, prosím, jednoduchý online formulár. Naši poradcovia vám vypracujú nezáväznú ponuku havarijného poistenia.

Pozor na výber „správneho“ poistenia

Pri vyberaní havarijného poistenia by sme mali zvážiť hneď viacero faktorov. Aj keď väčšina klientov pozerá najmä na výšku poistného, za nízkou cenou poistky sa môže skrývať nižšie poistné krytie. Určite treba dobre zvážiť všetky podstatné kritériá ako sú cena, poistné krytie, meno a referencie poisťovne, dostupnosť poisťovne, služby a podobne. Poisťovne ponúkajú mnoho rôznych produktov a tak vám odporúčame poradiť sa s poisťovacím maklérom, ktorý má o dostatočné informácie o jednotlivých produktoch poisťovní.

Odporúčame prečítať aj:

autor: Jozef Belko | 1.6.2014, 16:06 hod.