5 tipov, ako si vybrať najvýhodnejšie PZP

Najvýhodnejšie PZP 2019Naši zákazníci sa nás často pýtajú, na čo si majú dávať pozor pri výbere povinného zmluvného poistenia (PZP). Hoci je PZP poistením, ktoré prikazuje zákon, netreba ho vnímať len ako nevyhnutné zlo. Je pravda, že PZP nekryje škody, ktoré vzniknú na vašom vozidle. Dôležité ale je, že chráni vás v prípade, že škodu spôsobíte niekomu inému. Vďaka nemu nemusíte vzniknuté škody platiť z vlastného vrecka. Postará sa o to poisťovňa, v ktorej máte povinné zmluvné poistenie uzatvorené. Tu je zopár tipov, ktoré vám pri výbere najvýhodnejšieho PZP môžu pomôcť.

1. Najlacnejšie nemusí byť najvýhodnejšie

Poisťovne vám môžu ponúknuť nižšiu cenu ako konkurencia, neznamená to ale, že vám ponúknu aj kvalitné poistenie. Niektoré poisťovne tzv. vstupný bonus za bezškodovosť len požičiavajú, pri prvej poistnej udalosti však cena PZP významne stúpne. Podobný cenový šok môžete zažiť aj v ďalšom roku platnosti poistenia a to napriek tomu, že ste v uplynulom roku žiadnu škodu nespôsobili. Je dobré nájsť si čas a prečítať si aspoň tie kapitoly poistných podmienok, ktoré hovoria o začiatku platnosti poistenia, spôsoboch jeho ukončenia a uplatnení bonusov a zliav.

2. Rozdiel je v asistenčných službách

Využili ste už asistenčné služby, ktoré poisťovne často ponúkajú k PZP automaticky? Možno nie. Ale vedzte, že odborná pomoc pri havárii alebo poruche auta sa môže zísť. Rozdiel v asistenčných službách môže byť obrovský:

  • niektoré výkony poisťovňa len zorganizuje, iné do istej výšky aj preplatí,
  • je rozdiel v tom, akú pomoc ponúkajú asistenčné služby pri havárii a aké pri obyčajnej poruche vozidla,
  • niektoré asistenčné služby vám padnú vhod na území Slovenska, iné ponúkajú neoceniteľnú pomoc aj pri nepríjemných udalostiach v zahraničí.

3. Využite zľavy, na ktoré máte nárok

Bonus za bezškodovú jazdu je často marketingovou záležitosťou. Pri výbere PZP si ale určite pýtajte všetky zľavy, na ktoré máte nárok. Mnohé poisťovne poskytujú zľavy na PZP klientom, ktoré už u nich majú uzavreté iné poistenie. Ďalšie ponúkajú lepšie podmienky pre rôzne cieľové skupiny: invalidov, dôchodcov, klientov iných partnerov a pod.

4. Spýtajte sa priateľov a známych

Ak hľadáte výhodné PZP, urobte si menší prieskum. Kvalita poistenia a ústretovosť poisťovne sa ukáže až pri poistnej udalosti. Spýtajte sa svojich priateľov a známych na ich skúsenosti, skúste si „vygoogliť“ referencie iných zákazníkov, alebo oslovte finančného sprostredkovateľa.

5. Porovnajte si viacero ponúk

Ak chcete naozaj najvýhodnejšie PZP, je nevyhnutné, aby ste si ponuky poisťovní porovnali. Pohodlným, bezpečným a rýchlym riešením je využitie online PZP kalkulačku, ktorú ponúka aj náš portál onlinePorovnanie.sk. Stačí vyplniť niekoľko povinných údajov a v priebehu zopár desiatok sekúnd získate prehľadné a praktické porovnanie ponúk viacerých poisťovní na jednom mieste. Okrem ceny si môžete porovnať aj výšku poistného krytia alebo to, či a aké asistenčné služby k poisteniu patria.

autor: Jozef Belko | 20.7.2014, 23:07 hod.