Kedy a ako zrušiť PZP pri predaji auta?

zrušenie pzp pri predaji auta, zrušenie poistky na auto, žiadosť o zrušenie poistnej zmluvy, vzor, allianzPredávate svoje auto a už máte záujemcu? Okrem kúpnopredajnej zmluvy nezabudnite, že treba vykonať aj ďalšie úkony spojené s predajom vozidla. Jedným z nich je aj zrušenie poistnej zmluvy PZP. Povinné zmluvné poistenie je poistením zo zákona. Je teda nutné, aby ho mal každý vodič, ktorý je v dokladoch od vozidla zapísaný ako držiteľ vozidla. Pri predaji vozidla však pôvodnému majiteľovi táto povinnosť odpadá. Musí preto svoje povinné zmluvné poistenie vypovedať.

Môžem zrušiť PZP skôr, alebo až po predaji auta?

Štandardný predaj vozidla prebieha týmto spôsobom:

  • musíte odhlásiť svoje vozidlo z evidencie vozidiel,
  • zašlete poisťovni výpoveď PZP (spolu s potrebnou dokumentáciou – dokladom o odhlásení vozidla z evidencie),
  • nový majiteľ si musí pred prihlásením vozidla uzatvoriť nové PZP na svoju osobu
  • nový majiteľ si prihlási vozidlo na svoju osobu.

Ako môžete vypovedať PZP?

Pre zrušenie zákonného poistenia je potrebné zaslať výpoveď PZP aj s potrebným dokladom o odhlásení. Vypovedať PZP je možné až po odhlásení vozidla na dopravnom inšpektoráte, pretože kópia osvedčenia o evidencii (technického preukazu) spolu so záznamom o odhlásení musí byť súčasťou výpovede. Poväčšine stačí tieto dokumenty zaslať poisťovni elektronicky, ale je lepšie sa vopred informovať u svojho makléra prípadne priamo v poisťovni.

Pozor na odhlásenie na základe splnomocnenia

V prípade, že nie je možné, aby sa obaja (pôvodný aj nový majiteľ) dostavili v rovnakom čase na dopravný inšpektorát, je možné, aby si nový majiteľ vybavil aj všetko sám. Pôvodný majiteľ mu však musí vystaviť a podpísať splnomocnenie na tieto úkony. Iba na základe splnomocnenia môže nový majiteľ vozidlo odhlásiť z evidencie. Kupujúcemu odovzdáte všetky doklady, aby mohol auto odhlásiť a prihlásiť na svoje meno.

Ak však nový majiteľ auto neodhlási, budete musieť stále platiť PZP, v prípade firemného vozidla aj cestnú daň, predvolania za dopravné priestupky budú chodiť na vašu adresu a vy budete musieť platiť pokuty, pretože podľa zákona platí objektívna zodpovednosť. Dajte si veľký pozor na to aby ste sa nedostali zbytočne do problémov. Pokiaľ dobre nepoznáte kupujúceho, nepodceňujte tento proces a radšej nenechávajte tieto potrebné úkony na cudziu osobu.

Vygenerujte si výpoveď PZP online

Žiadosť o zrušenie PZP si môžete vytvoriť pomocou nášho online generátora, alebo nám napíšte na info@onlineporovnanie.sk prípadne zavolajte na 0902 661 111. Radi vám poradíme.

Ak máte záujem o uzatvorenie novej zmluvy môžete použiť našu PZP kalkulačku na porovnanie ponúk jednolivých poistovní.

autor: Jozef Belko | 23.2.2015, 17:02 hod.