Poistenie proti havárii a vandalizmu ušetrí čas aj peniaze

Vandalizmus na aute - havarijné poistenieUž sa vám stalo, že ste prišli k svojmu zaparkovanému autu a bolo poškodené? Samozrejme, vinník nikde a opravu si musíte zaplatiť z vlastného vrecka. Aj keď šoférujete bezpečne a máte pocit, že havarijné poistenie je pre vás zbytočné, takýmto situáciám len ťažko dokážete predísť. Odreté nárazníky, poškodené spätné zrkadlá alebo poškrabaný lak auta neznámym páchateľom sú, žiaľ, pomerne bežné. Práve pre takéto nepríjemné situácie je dobré mať poistné auta proti poškodeniu v prípade havárie a vandalizmu.

Prečo je dobré mať uzatvorené havarijné poistenie?

HAVÁRIA – zavinená, nezavinená, totálna škoda

Dnes už nestačí byť dobrý vodič a dodržiavať všetky predpisy, aby ste sa mohli vyhnúť kolízii. Dopravné nehody sú na dennom poriadku a aby to čo najmenej zasiahlo vašu peňaženku, je dobré mať auto havarijne poistené. Nikdy neviete na koho na ceste natrafíte.

V prípade, že ste vinníkom dopravnej nehody práve vy, škodu, ktorú spôsobíte ostatným, uhradí vaše PZP. Škodu na vašom vozidle si uplatníte z havarijného poistenia. Ak svoje auto nemáte havarijne poistené, škodu si musíte uhradiť z vlastných peňazí.

Ak nie ste vinníkom dopravnej nehody ale jej účastníkom, rovnako vám dokáže havarijné poistenie pomôcť. Nemusíte si škodu hradiť zo svojich peňazí a čakať na to, kým vám to vyrovná poisťovňa vinníka. Opravíte si auto z havarijnej poistky a vaša poisťovňa si bude vymáhať prostriedky od poisťovne vinníka sama, čo vám ušetrí čas aj námahu.

V prípade závažnejšej nehody a teda totálnej škody, kedy v podstate prídete o celé vaše auto, vám havarijná poistka vyplatí hodnotu vášho auta pred poistnou udalosťou. V tejto situácii, v prípade, ak nemáte havarijnú poistku, môžete prísť o nemalé finančné prostriedky, najmä ak sa jedná o drahšie alebo nové vozidlo.

Stret so ZVEROU

Situácie, keď idete bezpečne po rovnej ceste a odrazu vám vbehne do cesty nejaká zver, sa stávajú čoraz častejšie. Nedajú sa predvídať, ťažko sa im dokážete v tej chvíli vyhnúť a na vašom vozidle to dokáže napáchať veľké škody. Preto je dobré mať v havarijnej poistke aj toto riziko.

VANDALIZMUS alebo poškodenie neznámym páchateľom

Poškodenie vášho auta vandalom alebo neznámym páchateľom je takisto nepredvídateľná udalosť. Rozhodne vám nepomôže nahlásiť udalosť na políciu, pretože opravu si v prípade, že nemáte havarijné poistenie, budete musieť uhradiť z vlastného vrecka. Ak si porovnáte, koľko by vás stálo ročné havarijné poistenie a koľko oprava vozidla v prípade týchto nepredvídateľných a často až neovplyvniteľných udalostí, rozhodne sa oplatí si svoje auto poistiť.

Aké riziká pokrýva havarijné poistenie?

Štandardné havarijné poistenie ochráni vaše vozidlo v nasledujúcich prípadoch:

  • zrážka s iným vozidlom 
  • náraz do rôznych predmetov (napr. stĺp, strom a pod.)
  • stret so zverou
  • poškodenie vandalom
  • poškodenie vozidla neznámym páchateľom
  • krádež/odcudzenie vozidla
  • poškodenie živelnou udalosťou

Niektoré poisťovne ponúkajú v štandardnom krytí alebo ako pripoistenie aj poškodenie káblov, hadíc a izolácie hlodavcami, požiar a výbuch, poškodenie skla alebo karosérie odleteným kamienkom, poškodenie vozidla výtlkmi na cestách a mnohé iné.

Na čo si dať pozor pri výbere poistenia?

Pri výbere poistenia dbajte na to, aby poistenie pokrývalo práve tie riziká, pred ktorými chcete svoje auto ochrániť. Je dobré si pozrieť poistné podmienky poisťovne, v ktorej chcem uzatvoriť poistenie, alebo sa informovať u svojho sprostredkovateľa. Rovnako sa informujte o ďalších podmienkach zmluvy ako sú výluky z poistenia, územná platnosť, vaša spoluúčasť na škodovej udalosti a podobne.

Máte záujem o ponuku havarijného poistenia?

Rozmýšľate nad uzatvorením havarijného poistenia? Neváhajte vyplniť náš online formulár havarijného poistenia a my vám bezplatne vypracujeme aktuálnu ponuku alebo v prípade ďalších informácií nás kontaktujte na našej infolinke 0902 661 111.

Button_Napiste_nam

autor: Jozef Belko | 22.5.2015, 16:05 hod.