5 tipov, na čo si dať pozor pri ceste do zahraničia

Dovolenka_cestovanie1. Dajte vedieť, kam cestujete

Každý rok stúpa počet občanov, ktorí sa v zahraničí dostávajú do ťažkostí, či už ide o prírodné a živelné katastrofy, priemyselné, ekologické a technické havárie, organizovaný zločin, terorizmus a podobne. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách. Službu si môžete jednoducho aktivovať vyplnením registračného formulára. V registračnom formulári uvediete kontakty, na ktorých budete zastihnuteľný v krajinách, ktoré plánujete navštíviť.

2. Aktuálna situácia v zahraničných krajinách

Vždy pred vycestovaním si dôkladne prečítajte a preverte aktuálnu situáciu v krajine, kam cestujete, ale aj situáciu v krajinách, cez ktoré budete prechádzať alebo sa zdržiavať. Preverte si predpoveď počasia, aktuálnu politickú a bezpečnostnú situáciu a odporúčania Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Môže vám to ušetriť čas, nervy a aj peniaze. Tieto informácie získate na stránkach ministerstva zahraničných vecí www.mzv.sk.

3. Skontrolujte si všetky doklady

Vždy pred cestou do zahraničia si overte platnosť svojich dokladov. Zistite si, či je v krajine vízová povinnosť a ako treba postupovať pokiaľ potrebujete povolenie na vstup do cudzej krajiny. Ak cestujete autom, overte si, či v danej krajine postačuje slovenský vodičský preukaz alebo potrebujete medzinárodný. Rovnako je v tomto prípade dôležité pozrieť si pravidlá cestnej premávky danej krajiny, prípadne povinnú výbavu vášho vozidla.

4. Uzatvorte si cestovné poistenie

Na výber máte v podstate dva druhy poistenia: ročné a krátkodobé cestovné poistenie. Pri uzatváraní ročného cestovného poistenia si treba dať pozor za akým účelom toto poistenie potrebujete. Väčšina poisťovní vníma celoročné cestovné poistenie ako poistenie na viac ciest v priebehu roka (3 a viac výjazdov do zahraničia počas roka). Aby si klient nemusel neustále uzatvárať krátkodobé poistenie, poisťovňa ponúka celoročné poistenie, ktoré je cenovo výhodnejšie ako viac krátkodobých poistení. Treba si však dobre pozrieť repatriačnú dobu vášho poistenia, resp. ako dlho sa môžete zdržať v zahraničí počas jedného výjazdu. Zvyčajne to býva 30 – 90 dní. V prípade, že chcete v zahraničí zostať dlhšie bez návratu na Slovensko, je nutné vyhľadať poisťovňu, ktorá takúto možnosť ponúka. Ak necestujete do zahraničia v priebehu roka častejšie, krátkodobé cestovné poistenie je skvelou voľbou.

5. Riziká a limity v cestovnom poistení

Cestovné poistenie sa dnes považuje za nevyhnutnosť pri každej ceste do zahraničia. V prípade úrazu alebo choroby vám dokážu ušetriť nemalé peniaze, nakoľko vysoké ceny za poskytnutie zdravotnej starostlivosti v zahraničí môžu nepoisteným výrazne predražiť dovolenku. Vždy dbajte na to, aby ste mali poistené všetky riziká, ktoré by vás mohli v zahraničí postretnúť. V prípade potreby si pripoistite športové aktivity alebo manuálnu prácu. Pri výbere správneho poistenia sú dôležité aj limity plnenia vašej poistky. Dnes už si viete v rámci cestovného poistenia pripoistiť batožinu, storno zájazdu, asistenčné služby k vozidlu, domáceho miláčika, či opustenú domácnosť. Nezanedbateľnou výhodou sú aj nonstop asistenčné služby.

Máte záujem o cestovné poistenie?

V prípade, že máte záujem o krátkodobé cestovné poistenie, neváhajte si ho uzavrieť v Union poisťovni priamo tu! V prípade záujmu o ročné cestovné poistenie nás, prosím, kontaktujte na infolinke 0902 661 111 alebo na kontakt@insuria.sk.

autor: Jozef Belko | 13.10.2016, 10:10 hod.