Vodiči pozor: PZP bude drahšie!

odskodnenie z pzp - bolestnePovinné zmluvné poistenie (PZP) pokrýva škody spôsobené prevádzkou motorového vozidla. Tieto škody rozdeľujeme do dvoch kategórií:

  • škody na zdraví a náklady vzniknuté pri usmrtení osôb,
  • škody na majetku.

Pri obidvoch kategóriách sú zákonom stanovené nasledovné limity krytia: 5 000 000 € pri škodách na zdraví a pri usmrtení a 1 000 000 € pri škodách na majetku. V niektorých poisťovniach však máte možnosť uzatvoriť si poistenie aj s vyššími limitmi krytia, s rôznymi pripoisteniami, s nadštandardnými asistenčnými službami a podobne.

Za zdražením PZP sú aj poistné udalosti

Tieto limity nám naznačujú, že povinné zmluvné poistenie dokáže pokryť vysoké škody, čo nám aj dokazujú niektoré prípady a nehody z minulosti. K nehodám na cestách prichádza dennodenne a preto sa spolu podrobnejšie pozrieme na niekoľko číselných štatistík:

  • podľa štatistík Komunálna poisťovňa vyplatila v prvom polroku 2015 klientom z PZP niečo vyše 8,7 milióna EUR, za prvý polrok 2016 to bolo dokonca ešte viac, a to takmer 11,5 milióna EUR.
  • spoločnosť Litis pomohla klientom vybaviť vyplatenie od poisťovní na odškodnení pri dopravných nehodách za minulý rok 85 314 EUR. V prvom polroku tohto roka to bolo 30 897 EUR.

Okrem celkových čísiel sa vieme pozrieť aj na niektoré konkrétne nehody, pri ktorých prišlo k vysokým škodám na majetku. Napríklad pri nedávnej zrážke dvoch kamiónov pri Zvolene bola škoda na majetku vyčíslená na približne 38 tisíc eur. Určite si tiež všetci spomíname na dopravné nešťastie, ku ktorému prišlo v Polomke v roku 2009. Autobus sa vtedy dostal do zrážky s vlakom a zahynulo 12 ľudí. Prepravná autobusová spoločnosť mala PZP uzatvorené v Allianz – Slovenskej poisťovni a pozostalým obetí bolo na náklady spojené s pohrebom vyplatených 2000 €, teda tak, ako to stanovuje zákon. Môžeme zhodnotiť, že zákon o PZP tak nie je v tomto prípade úplne dokonalý.

Niečo podobné nastalo aj po nehode slovenského autobusu v Chorvátsku, ktorú neprežilo 11 cestujúcich. Poisťovňa Allianz-SP musela vyplatiť vyše 4 miliónov vtedajších slovenských korún. Netreba tiež zabudnúť na požiar pri kúpalisku Vincov les v Sládkovičove. Zhorelo vtedy vyše 50 áut a škoda na majetku sa vyšplhala na viac ako 500 tisíc eur.

Ako si vybrať výhodnejšie PZP

Napriek tomu, že sa nehodovosť u nás každoročne znižuje, čísla sú stále alarmujúce. A aj na základe týchto vysokých čísiel prichádza k zvyšovaniu cien PZP. Vodiči však majú možnosť vybrať si poistenie, ktoré je pre nich najvýhodnejšie. Využiť pri tom môžete našu online kalkulačku porovnania cien PZP.

Porovnajte a uzatvorte
si PZP online
autor: Jozef Belko | 13.11.2016, 15:11 hod.