5 tipov ako pripraviť auto na zimu

Auto v zimeLetné, horúce počasie už dávno za nami, teraz tu máme obdobie zimy a mrazu. Prichádzajú studené dni a mrazivé noci. A vy rozmýšľate, či máte auto starostlivo pripravené? Zimu totiž neradno podceňovať a preto vám prinášame 5 rád, ako sa na ňu čo najlepšie pripraviť a nenechať sa tak ničím zaskočiť.

1. Pneumatiky

V prvom rade sú to pneumatiky. Na Slovensku sa nosenie zimných pneumatík stáva povinnosťou v momente, keď sa na ceste nachádza súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad. Včasné prezutie Vám však môže ušetriť peniaze, starosti alebo dokonca zachrániť život. Ako totiž vieme, dnešné počasie býva veľmi nepredvídateľné, nikdy neviete, kedy nasneží. Za optimálny termín, kedy prezuť, sa preto všeobecne považuje ten, keď denná teplota klesne pod hranicu 7 stupňov Celzia.

2. Prevádzkové kvapaliny a nemrznúca zmes

Ďalším dôležitým bodom, na ktorý pred zimou netreba zabúdať, je výmena prevádzkových kvapalín. Na túto záležitosť by ste však mali myslieť už nejaký čas dopredu, aby potom nebolo neskoro. V prvom rade je to naliatie zimnej nemrznúcej zmesi do ostrekovačov. Nemiešajte však letnú so zimnou! Letnú preto spotrebujte ešte skôr ako prídu mrazy! Okrem ostrekovačov, si nemrznúcu zmes vyžaduje aj chladiaci systém auta.

3. Batéria

Zimné obdobie a nízke teploty predstavujú pre vašu autobatériu veľkú záťaž. Môže sa stať, že ráno prídete k autu a to vám nenaštartuje. A ako naschvál sa to stane práve vtedy, keď sa najviac ponáhľate. Čo treba urobiť, aby sa niečo takéto nestalo? Môže pomôcť očistenie kontaktov, kontrola dobíjania, respektíve samotné dobitie batérie. Ak budete v servise na prezutí pneumatík, dajte si tiež premerať, ako na tom je vaša batéria. Samozrejmosťou vo výbave každého motoristu by mali byť štartovacie káble, ktorými v prípade núdze viete pomôcť nielen sebe, ale môžete podať „pomocnú ruku“ aj druhým.

4. Stierače

Ako štvrtý bod sme vybrali stierače. Rovnako aj tie treba pred začiatkom mrazov preveriť, a to predovšetkým ich kvalitu a funkčnosť. Na jeseň a v zime totiž bývajú stierače omnoho viac využívané, čo znamená, že aj viac zaťažované. Určite si skontrolujte v akom stave ich máte, a ak si žiadajú výmenu, jednoznačne tak treba urobiť. V situácii, keď ráno prídete k autu a zistíte, že stierače sú primrznuté, rozhodne ich na silu neodtŕhajte! Počkajte, až sa auto zohreje a stierače sa potom samé uvoľnia.

5. Zimná výbava

Bez poriadnej zimnej výbavy ani nevyrážajte na cesty! Pýtate sa, čo všetko do takejto výbavy patrí? Celkom jednoznačne v aute treba mať prostriedky na očistenie vozidla od snehu. Nedostatočným očistením vozidla od snehu totiž neohrozujete iba svoju bezpečnosť, ale rovnako tak aj bezpečnosť ostatných. Preto nezabudnite na metličku na sneh, škrabku na ľad a podobne. Podľa zákona vám dokonca za nedostatočne očistené vozidlo od snehu hrozí pokuta až do výšky 50 €. Ako už bolo spomenuté vyššie, aj štartovacie káble by mali byť súčasťou zimnej výbavy vozidla. A ak v zime chodievate na lyžovačku alebo jazdíte autom do hôr, nezabudnite si pribaliť aj snehové reťaze na kolesá.

Ak budete dodržiavať tieto rady a pokyny, nielen, že budete mať radosť z vlastného auta, ale potešíte tým aj ostatných účastníkov dopravnej premávky. So zimou sa tiež spája väčšia nehodovosť. Myslite preto na poistenie svojho vozidla, či už sa jedná o havarijné poistenie pri novších vozidlách, prípadne aspoň pripoistenie čelného skla pri tých starších.

V prípade, že máte záujem o havarijné poistenie alebo pripoistenie čelného skla, neváhajte kontaktovať našu infolinku 0902 661 111, píšte na kontakt@insuria.sk alebo použite našu PZP kalkulačku a získajte cenovú ponuku zdarma.

autor: Jozef Belko | 6.12.2016, 22:12 hod.