Auto na leasing alebo úver?

Auto k životu dnes už potrebuje takmer každý. Plánujete si jedno kúpiť aj vy? A riešite pritom ako ho zaplatiť? Pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť auto vyplatiť v hotovosti, existujú viaceré spôsoby financovania.leasing alebo úver na automobilov, auto, výpočet leasingu kalkulačka, pzp, povinné zmluvné poistenie

Nákup auta na lízing

Najrozšírenejším spôsobom je určite nákup vozidiel prostredníctvom leasingu. Ako už bolo spomenuté, nie každému z nás sa podarí našetriť dostatočné peniaze, aby sme si mohli kúpiť auto iba za vlastné. Preto mnohí využívame „pomoc“ leasingových spoločností.

Druhy leasingu. Finančný, operatívny.

Poznáme viaceré typy leasingu. Finančný leasing, operatívny leasing, nákup na tretinky alebo štvrtinky.
Pri operatívnom leasingu je držiteľom i vlastníkom leasingová spoločnosť. Tento typ leasingu Vás vyjde drahšie ako ten finančný a preto je využívaný zväčša firmami. Výhodou je, že nemusí byť dohodnutý odkup vozidla po ukončení leasingu.
Pri financovaní na tretinky zaplatíte len tretinu ceny, ďalšiu splátku až o 12 mesiacov a poslednú o 2 roky.

Pôžička na auto alebo leasing? Porovnanie

Ak nechcete leasing, máte možnosť vziať si auto na pôžičku/úver. Ako to platí pri všetkom, aj tieto spôsoby financovania majú svoje výhody i nevýhody.
Aké sú výhody leasingu? Určite jednoduchšie vybavenie bez dokladovania svojho príjmu a bez ručiteľa. Vlastníkom vozidla je však leasingová spoločnosť, čo je spolu s akontáciou považované za najväčšiu nevýhodu leasingu.
Oproti tomu pri pôžičke je hlavnou nevýhodou nahliadanie do registru dlžníkov a s tým spätá možnosť jej neodsúhlasenia. Výhodou je rýchle vybavenie a nedokazovanie účelu pôžičky.

Povinnosť mať uzatvorené PZP a havarijné poistenie

Povinnosť mať uzatvorené zákonné poistenie je, ako to vyplýva už z názvu, daná zákonom. Platí to samozrejme bez ohľadu na to, či vozidlo beriete na leasing alebo úver. Pri leasingu Vám však vzniká povinnosť uzatvoriť si okrem PZP zároveň aj havarijné poistenie. Leasingové spoločnosti to totiž od svojich klientov vyžadujú!
Niektoré Vám ponúkajú možnosť uzatvoriť si havarijné poistenie individuálne. Vždy sa však musí jednať o poistku, ktorá bude kryť všetky riziká, teda nielen haváriu, ale aj krádež, vandalizmus či živel.

Poistenie súčasťou splátky leasingu

Čo býva celkom bežné pri leasingoch je, že súčasťou jej splátky, je aj splátka poistiek. Leasing sa zväčša spláca v mesačných splátkach a v nich je často zahrnuté aj poistenie. V prípade, ak si klient uzatvorí poistenie individuálne, teda nie v rámci leasingu, má možnosť zvoliť si aj frekvenciu platby. Pre niekoho je totiž jednoduchšie vyplatiť poistky raz ročne, iní zasa preferujú platenie poistenia ako súčasť splátky leasingu.

Prečo pri škode ide poistné plnenie leasingovej spoločnosti ako vlastníkovi auta?

Niekedy nám klienti kladú otázku, či pri škodovej udalosti dostane poistné plnenie leasingovka alebo držiteľ?
Na toto existuje jednoduchá odpoveď. Ako už totiž bolo spomenuté vyššie, klient nie je vedený ako vlastník vozidla, ale vozidlo je vo vlastníctve leasingovej spoločnosti. Je preto celkom logické, že poistné plnenie pôjde jej.

Máte záujem o ponuku poistenia alebo leasingu? V takomto prípade neváhajte navštíviť náš portál www.onlineprovnanie.sk alebo nás kontaktujte na našej infolinke tel.č. +421 902 66 11 11.

autor: Jozef Belko | 26.9.2017, 12:09 hod.