Aké doklady potrebujem k PZP

Aké doklady potrebujem pri cestnej kontrole k PZP?

Kontrola PZP - povinné doklady k vozidlu - biela karta, zelená kartaZastavila Vás policajná hliadka a pýta od Vás potvrdenie o uzatvorení PZP? Viete akými dokladmi k PZP sa musíte pri policajnej kontrole preukázať?
Vždy, keď sa niekam autom vyberiete, tak so sebou musíte mať bielu kartu, ktorá predstavuje doklad o uzatvorení PZP. V prípade, ak sa vyberiete do zahraničia, tak okrem bielej karty, musíte mať so sebou aj kartu zelenú.

Biela karta

Biela karta teda predstavuje potvrdenie o uzatvorení PZP, ktoré je však platný len na území Slovenskej republiky.
V prípade, ak si PZP uzatvoríte online prostredníctvom nášho porovnávača , tak spolu s návrhom zmluvy a poistnými podmienkami dostanete tzv. dočasnú bielu kartu s platnosťou na 1-3 mesiace. Po zaplatení poistného Vám poisťovňa poštou pošle originál bielej aj zelenej karty.

Doklad o uhradení nepotrebujete

Niektorí z Vás sa možno stretli s tým, že pri policajnej kontrole od Vás požadovali aj doklad o zaplatení PZP. Ten však pri sebe nosiť nemusíte, pretože dokladom o platnosti poistenia je biela karta. Dôležité ale je, dať si pozor na to, či na nej máte aktuálne dátumy platnosti.

Zelená karta

Zelená karta je medzinárodný doklad, ktorý hovorí o tom, či dané vozidlo má uzatvorené PZP. Zelená karta platí v tých krajinách, ktoré sú zapojené do systému zelenej karty. PZP Vám v konkrétnej krajine platí vtedy, ak táto krajina nie je na zelenej karte preškrtnutá.

Kartička asistenčnej služby

Asistenčná kartička nepatrí medzi povinné doklady pri policajne kontrole, avšak je vhodné ju nosiť so sebou. Keďže je na nej uvedený kontakt na asistenčnú službu, môže byť pre Vás nápomocná pri nehode alebo poruche vozidla.

Za zabudnutú bielu kartu môžete dostať pokutu

V prípade, že pri kontrole nebudete mať so sebou bielu kartu alebo bude s neplatnými dátumami, hrozí Vám pokuta. Policajt by vám však nemal zobrať EČV a ani technický preukaz.

autor: Jozef Belko | 2.9.2019, 10:09 hod.