Aké doklady potrebujem k PZP

Aké doklady potrebujem pri cestnej kontrole k PZP?

Zastavila Vás policajná hliadka a pýta od Vás potvrdenie o uzatvorení PZP? Viete akými dokladmi k PZP sa musíte pri policajnej kontrole preukázať?
Vždy, keď sa niekam autom vyberiete, tak so sebou musíte mať zelenú kartu.

doklady pri cestnej kontrole - biela karta, zelená karta

Biela karta

Biela karta bola potvrdením o uzatvorení PZP, platné na územý Slovenskej Republiky. Od 1. októbra 2019 nastali zmeny pri preukazovaní platnosti povinného zmluvného poistenia, od tohto dátumu nie je potrebné mať zo sebou vo vozidle bielu kartu. V prípade, ak si PZP uzatvoríte online prostredníctvom nášho porovnávača , tak spolu s návrhom zmluvy a poistnými podmienkami dostanete tzv. dočasnú zelenú kartu s platnosťou na 1-3 mesiace. Po zaplatení poistného Vám poisťovňa poštou zašle originál zelenej karty. Zelená karta, je teda jediním dokladom ktorý slúži na preukázanie uzatvorenia PZP ktorý platí na územý Slovenskej republiky, ale aj v zahraničí. Povinné zmluvné poistenie v zahraničí platí v krajinách, ktoré sú na zelenej karte uvedené.

Doklad o uhradení nepotrebujete

Niektorí z Vás sa možno stretli s tým, že pri policajnej kontrole od Vás požadovali aj doklad o zaplatení PZP. Ten však pri sebe nosiť nemusíte, pretože dokladom o platnosti poistenia je zelená karta. Dôležité ale je, dať si pozor na to, či na nej máte aktuálne dátumy platnosti.

Zelená karta

Zelená karta je medzinárodný doklad, ktorý hovorí o tom, či dané vozidlo má uzatvorené PZP. Zelená karta platí v tých krajinách, ktoré sú zapojené do systému zelenej karty. PZP Vám v konkrétnej krajine platí vtedy, ak táto krajina nie je na zelenej karte preškrtnutá.

Kartička asistenčnej služby

Asistenčná kartička nepatrí medzi povinné doklady pri policajne kontrole, avšak je vhodné ju nosiť so sebou. Keďže je na nej uvedený kontakt na asistenčnú službu, môže byť pre Vás nápomocná pri nehode alebo poruche vozidla.

Za zabudnutú zelenú kartu môžete dostať pokutu

V prípade, že pri kontrole nebudete mať so sebou zelenú kartu alebo bude s neplatnými dátumami, hrozí Vám pokuta. V blokovom konaní 50 € a v správnom konaní až do výšky 100 €.

autor: Jozef Belko | 2.9.2019, 10:09 hod.