Biela karta je minulosť. Na preukázanie poistenia PZP vodičom postačí zelená karta!

S platnosťou od 1. októbra 2019 nastali zmeny pri preukazovaní platnosti povinného zmluvného poistenia PZP. Novela zákona o povinnom zmluvnom poistení nadobudla účinnosť a teda vodiči sú povinní mať so sebou originál zelenej karty. Budeme mať teda o jeden doklad menej.

Biela karta je minulosť

Biela karta, ktorou sme sa preukazovali na území Slovenska, je už zrušená. Dôvodom jej zrušenia je okrem zbytočného administratívneho zaťaženia pre poisťovne aj to, že oba doklady ako biela tak aj zelená karta potvrdzujú to isté.

Zelená karta ako potvrdenie uzatvoreného PZP

Vodiči sa tak po novom budú preukazovať iba zelenou kartou, ktorá má medzinárodnú platnosť pre štáty vyobrazené na jej zadnej strane. Tá Vám poslúži ako pri kontrole policajnou hliadkou, tak aj pri škodovej udalosti a rovnako v prípade prihlásenia vozidla na dopravnom inšpektoráte ako povinné potvrdenie o uzatvorení PZP.

Skontrolujte si svoju zelenú kartu!

Samozrejme sa môžete ešte stretnúť s tým, že poisťovne Vám pošlú aj bielu kartu ale to len z dôvodu dotlače starých naskladnených podkladov pre výrobu potvrdenia k PZP. Nezabudnite si však skontrolovať platnosť svojej zelenej karty v dokladoch a ak je neplatná alebo ju nemáte, je dôležité o ňu požiadať. Dôvod prečo vám ju poisťovňa ešte neposlala môže byť, že ste nedodali poisťovni všetky potrebné údaje pre vygenerovanie tejto karty napríklad po prepise vozidla.

Skontrolujte si platnosť a porovnajte si cenu vášho PZP!

V prípade, že máte záujem porovnať si svoje zákonné poistenie PZP a chcete získať najvýhodnejšiu ponuku kliknite našu kalkulačku PZP a uzatvorte si pre vás najvýhodnejšiu ponuku!

autor: Jozef Belko | 19.11.2019, 16:11 hod.